by DeLaSalle | | Headlines

Congratulations to the 46 DeLaSalle eleventh graders who, as individuals or in groups, are advancing 26 projects to the 2020 Minnesota State History Day competition. These students earned their trips to the state competition at the Metro Senior High Regional History Day competition on March 9 at the University of Minnesota. 

At the May 2 state competition, these students’ projects will be judged once again, and they may be chosen to advance on to the National History Day competition at the University of Maryland in June.  Of note, more students from DeLaSalle have advanced more projects and papers to the State History Day competition than from any other high school in Minnesota over the past 12 years. From the Metro Regionals, De qualified 31 projects for State, and the next highest number from any school was 17.

History Day is an annual project in the 11th grade Social Studies curriculum that gives juniors an opportunity to become expert historians by selecting and researching a topic of their choice around a national theme, which this year is “Breaking Barriers in History.” Students produced exhibits, dramatizations, websites, documentaries, or research papers, and they first displayed their projects for judging at DeLaSalle on February 18.   

We also salute lead teachers, Martin Marrin and Michael Jacobs, and the entirety of the Social Studies department for their work with these scholars.  In total, 58 DeLaSalle students advanced 35 projects to the Metro Regionals by virtue of their hard work this year. 

Congratulations to all students who qualified for Regionals, and good luck at State to:

Individual Exhibits

  • John Arms – “The War On Terror: Breaking Iraq”
  • Sam Schultz – “A Super-icon
  • Dominque Silva-Hammer – “American Indian Movement
  • Mary Svien – “Curtailing a Crippling Killer: How the Vaccine Conquered Polio” STATE QUALIFIER
  • Riley Thompson – “Freud and Jung”
  • Lila Vischer – “The Radium Girls

 

Group Exhibits

  • Joel Jara, Lily Rojas, Charlie Bautista – “Mexican Immigration” STATE QUALIFIER
  • Evie Kaznessis, Audrey Simpson – “Women in Mental Institutions”  STATE QUALIFIER
  • Grace Larkin, Audrey Orfiled-Johnson, Will Sylvain – “Salem Witch Trials”  STATE QUALIFIER
  • Kate Mandler, John Henry Sullivan – “Women’s War of 1929”  STATE QUALIFIER
  • Owen Price, Saxon Rudduck, Nick Scott – “Frank Lloyd Wright”  STATE QUALIFIER
  • Daniel Kennedy, Kieran Rowe, Shane Zenk – “From Ripe to Rotten: The Career of Samuel Zemurray”  STATE QUALIFIER
  • Norah Brotman, Maddie Maher Van Gogh – “The Man Behind the Masterpiece”

 

Individual Documentaries 

  • Esme Eubanks – “Iranian Women’s Rights Movement”  STATE QUALIFIER
  • Bolu Ilelaboye – “Fela Kuti and Afrobeats”  STATE QUALIFIER
  • Kathleen Mason – “Liberia”  STATE QUALIFIER
  • Megan Wenner – “Sally Ride”  STATE QUALIFIER
  • Gretchen Wagner – “Trolley to Make Believe Land”
  • Maya Atherly – “America in Light and Darkness”  STATE QUALIFIER

 

Group Documentaries 

  • Sophia Chang, Mira Ho-Chen “Tiananmen Square Massacre of 1989”  STATE QUALIFIER
  • Theresa DeGross, Yilin Yuan – “Ida Tarbell: The Shattering of Standard Oil”  STATE QUALIFIER
  • Elijah Blaylark, Quinn Collins – “Minneapolis School Segregation/Integration”  STATE QUALIFIER

 

Individual Websites 

  • Aiden Criner – “Origin of the Blues”  HONORABLE MENTION
  • Veronica Kostka – “Caryl Churchill: A Leader of the Feminist Movement in the Arts”  STATE QUALIFIER
  • Elena Laskowski – “The Rise of Katharine Graham”  STATE QUALIFIER
  • Allicia Moeller – “Santo Tomás Internment Camp: Self-Governance and Survival”  STATE QUALIFIER
  • Timothy Smith – “How the Haitian Revolution Built America”  STATE QUALIFIER
  • Harrison Wallander/ – “Hiroshima and Nagasaki: Ending the War  
  • Piper Gage – “MK-Ultra”  STATE QUALIFIER

 

Group Websites  

  • Anna Gerstenberger, Abby Johnson – “Ernst Haeckel: ‘The German Darwin’”  STATE QUALIFIER
  • Lilly Kletter, Ellie Adams, Gabby Seabrook – “Jim Jones and the People’s Temple
  • Brooke Burnett, Alexandra Ezeokeke, Maguire Murphy – “Miriam Makeba”  STATE QUALIFIER
  • Chelsea Chukwu, Isabella Benjamin – “Oriana Fallaci”  STATE QUALIFIER
  • Sole’nisa Warren, Jazmine Estrada Gomez – “Speak American: The English-Only Movement in the U.S.”  STATE QUALIFIER

 

Individual Performance

  • Amanda Martinez- Juliette Gordon Low Leads the Girl Scouts in Breaking Gender StereotypesSTATE QUALIFIER

 

Group Performance

  • Lou Lou Lambert, Joe Mason, Leila Ambrus Billie Holiday’s Strange FruitSTATE QUALIFIER