by DeLaSalle | | Headlines

DeLaSalle will once again be among the most prominent high schools represented at the 2016 Minnesota State History Day on May 1 at the University of Minnesota.  From results at the March 7th Metro Regional History Day competition, 36 DeLaSalle students have been chosen by independent judges to advance 21 separate projects on to State.  In addition to the projects judged on the 7th, other DeLaSalle students who wrote research papers automatically advance to a State-level competition.  Students chosen from ten separate regional competitions, held throughout March across Minnesota, will be presenting their projects at State.

Seven other DeLaSalle projects earned Honorable Mention recognition at the Metro Regional event.  The 28 total projects receiving acknowledgement from judges for outstanding work was almost double the total from any other high school.  No other high school from the Regional level is advancing more than 12 projects as a State Qualifier, and the next highest total of honorable mentions was four.

Of note, more students from DeLaSalle have advanced more projects and papers to the State History Day competition than from any other high school in Minnesota over the past ten years.   Students who do well at State may be chosen to compete at National History Day in June.  In 2015, four DeLaSalle projects qualified to compete at Nationals.

History Day is an annual project in the 11th grade Social Studies curriculum that gives juniors an opportunity to become expert historians by selecting and researching a topic of their choice around a national theme, which this year is “Exploration, Encounter, Exchange in History.”  Students produced exhibits, dramatizations, websites, documentaries, and research papers, and they first displayed their projects for judging at DeLaSalle on February 16.

Congratulations and good luck to those advancing projects to State on May 1:

Documentaries: Individual

  • Margaret Bjorkstrand — “Dakota War” — STATE QUALIFIER
  • Charlie Dykstal – “Georges Melies” — STATE QUALIFIER
  • Madeleine Phelan – “Rich Man’s Gospel: Andrew Carnegie” — STATE QUALIFIER
  • Seeley Schaefer – “Japanese Internment Camps” — STATE QUALIFIER

 

Documentaries: Group

  • Quinn Carpenter and Phoebe Kingman – “Nazi Medical Experiments” — STATE QUALIFIER
  • Jorge Saavedra, Daniel Mercer and Victor Daley – “American Holocaust” – Honorable Mention

 

Websites: Individual

  • Valerie Darger – “Japan’s Working Class and the Treaty of Kanagawa: Consequences of Modernization” — STATE QUALIFIER
  • Isabel Gese – “Wilhelm Wundt and the Founding of Modern Psychology” — STATE QUALIFIER
  • Emma Kane – “Universal Declaration of Human Rights” — STATE QUALIFIER
  • Monet Dekker – “Women’s Involvement in the Black Panther Party” – Honorable Mention

 

Websites: Group

  • Euphrosyne Daoutidou and Emma Stomberg — “Rosalind Franklin” — STATE QUALIFIER
  • Greta Nelson and Elsa Lundin — “Minnesota’s Influence on Cardiac Surgery” — STATE QUALIFIER
  • Annie Organ, Jake Nelson, and Katie Wojda — “Dakota Conflict” — STATE QUALIFIER
  • Emma Uecker and Sophia Lenzmeier — “Canadian Caper” — STATE QUALIFIER
  • Tony Duca and Matt Steiner — “1980 Miracle on Ice” – Honorable Mention
  • Elena Extrand and Kate Arms — “Sauk Centre Center for Girls” – Honorable Mention
  • Maddie Froelich and Joe Lindemann — “Hubble: The Big Picture” – Honorable Mention

 

Exhibits: Individual

  • Kylee Bohrer – “Haskell Institute” — STATE QUALIFIER
  • Patrick Kennedy – “Feed the World” — STATE QUALIFIER
  • Hannah Walker – “Lisa Meitner” — STATE QUALIFIER
  • Isabel Watson – “Foul to Fair” — STATE QUALIFIER

 

Exhibits: Group

  • Miller Balley and Bram Valure – “The White Rose” — STATE QUALIFIER
  • Johanna Bergh, Kyle Suek and Otto Johnson – “Title IX” — STATE QUALIFIER
  • Nubi Cambe and Jazmine Panora – “Bad Blood” — STATE QUALIFIER
  • Joanna Lopez and Jovanna Lopez – “Chicano Movement” — STATE QUALIFIER
  • Lia Balke and Brittany O’Neill — “Elizabeth Blackwell” – Honorable Mention
  • Kate Engel and Olivia Brimacomb – “Edward Bernays Explores Advertisement” – Honorable Mention

 

Performance: Group

  • Samantha Chaney, James Baker, Anthony Hines, Neilyn Wright, and Kyanna Brown – “Tuskegee Airmen” — STATE QUALIFIER